Konec blogu - se odkládá

Po osmi letech nastal, zdá se, nevratný konec bloku. Jak v roce 2008 začal ME, tak v roce 2016 symbolicky reportáží z ME skončil. Dále budu něco sporadicky publikovat na Facebooku, než se definitivně odeberu do OB historie :) A navíc přestali fungovat Kapříci...

pondělí 9. prosince 2013

Krosinec

Kdysi jsem tu definoval "Peněžní závod" alias PZ alias Pézetko. Poté co mnoho let vymetám po konci sezóny lahůdky v podobě podzimních krosů, musím přidat kategorii "Krosový závod" alias KZ alias Kázetko.

S PZ má KZ společnou akorát skromnou účast, jinak jsou parametry úplně odlišné. Oproti tupému běhu po rovném asfaltu je trať namotaná členitým lesem a po loukách. Nechybí technické pasáže, prasácké seběhy, laktátové výběhy, spousta kamenitých a bahnitých vložek. Dost často se startuje intervalově, takže člověk není na trati nikdy sám. Trať je navíc poctivě vyfáborkovaná a občas i (zbytečně) vymetená (Senohraby).  Shromaždiště je většinou píchlé někam doprostřed lesa (Veranda), kde kromě pořadatelů nic moc jiného není (Ďábličák). Tradiční objížděče prémií tu nenajdete, jednak by si na trati zlomili nohu a jednak se vyhrávají „neatraktivní“, ale vysoce praktické ceny (např. koláč, který umlčí Bertu (Ďáblice), šampaňské na Silvestra (Motorlet), dárkový koš (Partyzánská, Malá velkunda), pomeranč (kdysi v Senohrabech), flaška rumu (Rumolamův běh), žeton do vozíku (Modřany) atd.).

Oproti partyzánským dobám, kdy se o závodě člověk dozvěděl jen od známých a výsledky pak hledal vylepené na železniční zastávce (Senohraby), i zde doba pokročila a vše je k dohledání např. na behej.kom a vlastních webech.

Ještě je potřeba neplést si kros a kros. Ten druhý se taky občas nazývá přespolní běh, ale přitom je to jen běh po rovné silnici porostlé travou. Jako například většina MČR, AM, ME a MS v krosu (až na světlé výjimky v Baldovci nebo Jablonném n. O.).

Tady si to chrochtám na krose před olympionikem (v nesmrtelném termotriku)

Takže kam na KZ vyrazit? Sepsal jsem seznam krosů, které jsem někdy běžel, a které rozhodně stojí za to. Za další tipy budu rád, určitě je takových závodů spousta. Sranda je, že většinou nejde o krosy běžců, ale cyklistů, vodáků, lyžařů a dalších jiných sportovců.

Tradiční účastníci Kázetek (a moje nesmrtelné elasťáky)

Mikulášák na Bradech, Podzimní běh lyžařů Senohraby, Vodácký přespolní běh v Ďáblickém háji, Malá cena Velké Verandy, Malá Kunratická, Velká Kunratická (KZ pouze tratí, jinak nechutná masovka), Sildkros, Běh cyklistů Motorlet, RUMolamův běh (asi už se neběhá?), Běh Partyzánskou stezkou, Přespolní běh nad Modřanskou roklí, Letní kros Otakara Pachmanna,...

Čím zasr...jší, tím lepší (omlouvám se za product placement)

8 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Rumolamův se letos běžel v létě po tuším dvouleté pauze.Dany

Unknown řekl(a)...

Jeden z nejlepších KZ co jsem kdy běžel je Albertův extrémní kros http://www.vlaska.cz/?clanek=89

David Hepner řekl(a)...

http://www.shk-ob.cz/klokankros/

Unknown řekl(a)...

co třeba ještě Mikulášský běh na Bradech ;-) .... tradičně po O-Gala

Mrazák řekl(a)...

Jsem ale blbej, taky kvůli němu jsem to v podstatě napsal, ale pak mi nějak vypadl - dík:)

Mrazák řekl(a)...

A ještě jsem zapomněl na Běh Kalichem...

Anonymní řekl(a)...

A proč máš na fotce do Salomon katalogu na nohách Inov8?? To jako nejni moc repre do časáku :-) Co Rybakros - na konci ledna taky slušnej krosík v Krčáku. Honza

Blogger řekl(a)...

Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší pravděpodobnost výhry

227,651,647 - Otevřené obchody na eToro