Konec blogu - se odkládá

Po osmi letech nastal, zdá se, nevratný konec bloku. Jak v roce 2008 začal ME, tak v roce 2016 symbolicky reportáží z ME skončil. Dále budu něco sporadicky publikovat na Facebooku, než se definitivně odeberu do OB historie :) A navíc přestali fungovat Kapříci...

pondělí 19. března 2012

Born to run?

Tento víkend jsem si zaběhl Jarní skály a Jarní pohárové štafety. Byly to moje první letošní kvalitní tréninky s mapou, proto jsem šel radši pomalejc a na jistotu. Sice se to vyplatilo – žádná velká chyba, ale zase GPSkový záznam postupů je dost nudný. Proto tentokrát vytahuji něco z metodického šuplíku. Kdo se těšil na nějakou bejkárnu, musí si počkat, až mě při Emilovi něco napadne. Letos jsem chtěl totiž pokračovat v lízání asfaltu, ale nějak jsem se začátkem sezóny ztratil chuť. Proč?

Nový behej.com
Kam se poděl web o běhání behy.cz? Sloučil se s webem pro hobíky behej.com. Tahle tragická změna mě dost znechutila, protože tenhle web se vážně nedá číst. Na titulní stránce na mě mezi reklamama vyběhnou nějaké výzvy, kdo dá půlmaratón pod dvě hodiny nebo odkazy na blogy hobíků. Když se ke článkům konečně proklikám, musím prolistovat balastem typu Je zima – jak se obléknout?, Je teplo – jak se obléknout?, Běžím poprvé 10km – neumřu?, Mám kašílek – můžu jít běhat? Když dojdou podobná témata, publikuje se přehled běhů na víkend. Články o tréninku (opravdovém), rady trenérů (zkušených), bývalých a současných špičkových běžců, fundované články z běžeckého světa – nejsou. A tři nejčastější odkazy ze starého webu (termínovka, výsledky, tabulky)? Musí se sjet úplně dolu a tam jsou pomíchané s jinými odkazy. Fuj. Nebo víte o jiném webu o běhání, který stojí za to číst?

Masovky
Běhá čím dál víc lidí a nejvíc je to vidět na počtech účastníků závodů – typicky desítek a půlmaratónů. Proč ne, běhání je fajn. Ale koupit si běžecký plán v Hervisu a pak stát tři hodiny frontu na číslo z PIMu? To už je trochu ujetý. Navíc ani pořadatelé to už mnohdy nezvládaj, naprosto otřesný zážitek byla loňská PIM Mattoni Grand Prix – vystát frontu na šatnu, záchod a start bylo pokaždé na čtvrt hodiny. A když už si chci zaběhnout blízkou desítku v Bráníku s rozumným počtem lidí – musím (v podstatě za změření času) vypláznout 150,- (kdo netuší, tak je to VŠ liga, ty studenti se dneska maj). Trochu se bojím, jak letos dopadne pardubické MČR v půlmaratónu - loni to při tisícovce závodníků bylo ve třetím kole dost maso.

Elita na startu
Další věc, co mě na závodech štve, je start. Pokud chci zaběhnout slušný čas, musím se procpat na start, což je někdy dost problém, zvlášť při zmiňovaných masovkách. Když jsem chtěl startovat vepředu na PIMu, musel jsem:
2010 1/2maratón: přelézt plůtky
2011 1/2maratón: ani 3.místo z Čechů z minulého ročníku nestačilo, musel jsem pokorně prosit paní Moberly, která nás ale až na přímluvu Kejmila laskavě zařadila mezi elitu
2011 10km: i přes nahlášený čas jsem dostal čtyřciferné číslo a musel jsem se nenápadně protáhnout kolem bodygourda dopředu, a když jsem pak viděl, kdo startuje mezi „elitou“, otevírala se mi kudla v kapse.

Co je proboha za problém nechat 50 nebo 100 míst pro lidi se zaběhnutým daným časem? Sorry hoši, jsme akce pro hobíky, z vás nic nemáme. Tahle politika týmu PIM + paní Moberly mě naprosto odradily. Snad to nový markeťák Pápn změní. Jak jsem dřív zatracoval PZka, budu za ně letos rád - málo lidí, odběhnout a domu.

Zpátky do lesa
Naštěstí tu s námi stále je – no jak to říct tak, aby to neznělo infantilně nebo směšně – nechám jen zkratku OB, dokud někdo nevymyslí lepší název. Běhání v lese je prostě boží. Ovšem co mě letos (zase) zklamalo, jsou nominačky na ME – jeden ze závodů, kde se sejde česká špička. Chtěl jsem si poměřit síly, případně prohnat mladé i zkušené, ale za 7 tisíc plus dovolená k tomu? Doufám, že se pletu, ale myslím si, že se bude opakovat loňský rok: z devíti chlapů se sedm nominovalo (z toho jeden neměl limit), zraněný neúčastník byl náhradník a poslední se nominoval „alespoň“ na svěťáky...

Abych skončil pozitivně, tak dávám odkaz na chvályhodný počin zatracovaného Jje – Deník Gundera Hägga, skvělé a inspirativní čtení, tohle by mohli na plátku běhej.com převzít.

9 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

like!klokan

Anonymní řekl(a)...

Pěkně jsi to napsal :-). Kebule.

jj řekl(a)...

Díky za punc kvality, hned mi vzrostla čtenost :) S běhy.cz 100% souhlas, je to nyní bída. Ale jednou tam někdo v jedné diskuzi nabízel, že naskenuje staré české časopisy o běhání (nevím, jak se to jmenovalo, asi Maratonec, mělo to být z 80. - 90. let), tak to by dle mě byla velmi dobrá četba.

Anonymní řekl(a)...

Jj, moje řeč. Já myslel, že jsem jediný, kdo nepochopil současnou verzi behej.com a že nejsem dostatečně in. Aspoň bude víc času na samotné běhání a nebudeme ho ztrácet na webu :-)

Betak řekl(a)...

Ahoj Honzo, mám pár rad k tvé metodice:

behej.com je dementní, ale záložka s adresou http://www.behej.com/rubrika/zavody to spravila!

Nominačky ME sice je na nic, že je to tak drahý a z ruky, ale my prostě musíme závodit ve Švýcarsku před MS... Mohli jsme si uspořádat nominačky za pár korun v ČR, ale na MS bychom pak zaplakali. Bohužel ve Švýcarsku je draho.

Marek řekl(a)...

lajk a souhlas!

Bestik řekl(a)...

Jo Mrazi, to se nediv...

Bet ma pravdu. Ve Svycarsku se zavodit musi. Ale kdyby meli vsichni vcetne repre polobohu platit tech 7 litru, tak by mozna na mistrakach musel nastoupit i realizacni tym. Takhle muzes pozadat o lowcost studentskou slevu... Kdyz se divam na mapu na klasiku ve Svajcu, tak mohl Kosik zrobit nominacky na Radunce. Predtim sprint ve slezske metropoli a nejaky kus kopriv a ostruzin na middle uz bychom nasli (kolem Jamnice je dost peknych lesiku).

Porad to je ale v pohode ve srovnani s juniorama. Ti maji letos JMS na Slovensku a pristi rok u Hradce. Takze optimalni priprava na to je, ze maji v kvetnu 2x soustredeni v Rakousku. :-D Do zavrtu se pak nanominuji ve skalach jako kazdy rok.

Bud starnu anebo mi to hlava nejak nebere. :-)

Az se bude kopat neco duleziteho zase nekde u Vracova, tak dejte vedet, ja vam postavim nominacky nahore na Hakarpu... To bude zapadat do ceskeho konceptu OB.

papn řekl(a)...

Honzo, Berta tě naučila přísnosti. Už jsem si toho všiml dříve. Kokínobudky přidáme, v sobotu jich máme 267. S Janou promluvím a když budeš potřebovat, vezmu tě dopředu jako Zhalyho reportéra, kterej potřebuje viset Médu.

Marek řekl(a)...

Další mega článek na běhej.com - "Začalo pršet a ochladilo se – co s tím?" : - )