Konec blogu - se odkládá

Po osmi letech nastal, zdá se, nevratný konec bloku. Jak v roce 2008 začal ME, tak v roce 2016 symbolicky reportáží z ME skončil. Dále budu něco sporadicky publikovat na Facebooku, než se definitivně odeberu do OB historie :) A navíc přestali fungovat Kapříci...

sobota 21. prosince 2013

V čem pořádat závod v OB?

Po loňské nekonečné anabázi při převodu dat mezi OORGem a OCADem jsem myslel, že složitější procedura při pořádání závodů už neexistuje. Proto mě překvapilo, že uspořádat trénink v OB se SportIdentem je podobná vocasárna. Přináším zkušenosti z pořádání Pražské Zimní Ligy (PZL TDJM).

Prostě jsem si myslel, že připojím krabičku, Windows si stáhne ovladač a pustím nějaký jednoduchý prográmek. Jenže pak jsem týden bojoval s ovladačem, abych vůbec připojil krabičku a další týden hledal program. Nakonec jsem stejně všechno víceméně dělal ve starém dobrém excelu.

Jaké jsou tedy možnosti:

1)      manuální
               a.       psaní časů na legitky a přepsaní do PC
               b.      tisk na SI tiskárně a přepsání do PC

2)      poloautomatické
               a.       vyčtení cílové krabičky a spárování s čísly čipů v PC

3)      automatické
               a.       vyčítání čipů ve vhodném programu

Protože jsem od přírody líný, tak než abych půl hodiny přepisoval čísla z lístečků, radši strávím týden na elegantním řešením. Nakonec jsem závod uspořádal „automaticky“, ale ideální řešení jsem přesto nenašel. Aspoň jsem našel slepé uličky, kterým se v budoucnu vyhnou další pořadatelé. Jestli ale existuje lepší řešení, budu rád za tip.

Ovladač:

Stáhnu, naistaluju, připojím SI – nefunguje. Tohle jsem opakoval několikrát, až jsem napsal na podporu SI. Po ujištění, že nepotřebuju rady typu „četl jste manuál? restartoval jste PC?“, se tím technik začal zabývat opravdu a za chvíli byl taky v koncích a musel napsat na podporu Microsoftu. Digitální podpis ovladače prostě pro moje W7 Home Premium 64bit nefungovaly. Na 32bit na mém starém notebooku ano, ale ten mi zase nevydrží v terénu 4 hodiny... Problém částečně vyřešil testovací režim a úplně vyřešil starší digitální podpis.

Program na pořádání OB:

Vždycky se pořádá víceméně ve třech programech, tak si jeden vyberu a je to! Jenže: OB2010 Krämer – placený, OORG – placený, OB2000 Chmelař – nejde na 64bit! Co teď?

Měl jsem skromné požadavky:
-import závodníků ze souboru
-vyčítání SI čipů a generování výsledků

Přes google jsem objevil stránku http://o-wiki.net/index.php?title=Software a projel jeden program za druhým:

-4mila : půl gigová instalace, client/server verze - wtf?
-O-event: placené
-SI simple - open source, je potřeba zřídit si účet na vývojářském webu, z toho mám už dopředu husí kůži, pak odkaz na program stejně nefunguje
-SFR event centre free, works for SFR system – ježišmarjá co to je?
-ChinaHealth2005 works with ChinaHealth – čínské zdraví? to radši ani nezkouším
-SIME - přesně to, co bych potřeboval, bohužel taky placené (ne moc, ale na jednu PZL v roce moc)
-GECO – to vypadá dobře, ale pětkrát mi to nefungovalo, pak mě napadlo aktualizovat Javu a už to jelo. Dvě noci jsem bojoval s importem (prý OE formát, ale ten z ORISu nefungoval, nakonec jsem našel hluboko v nápovědě ukázku), pak se nezapla karbička -> si config a extended mode, pak nevyčítala (přitom v SI config v pohodě), reakce autora "PS: also, there is a known bug when trying to read an "empty" si-card (sicard6 at least), without punches." Takže pro měření času na PZL nepoužtelné...
-Drosera - nenašel jsem instalaci, už při otevření webovky se mi zježily vlasy, rychle pryč, nejsem linuxový geek
-Takas – litevsko-anglicky,  nerozchodil jsem do 10 minut, nazdar
-OLA - švédsky
-Helga - MS Access verze, mno...
-MeOS - švédsky
-ORware - německy
-EResults - to vypadá ok, sice naimportuje závodníky, ale pak s nimí neumí pracovat
-Mulka 2 - použité sice na MS 2005 v Japonsku, ale absolutně netuším, jak se to ovládá

-Ór - nic moc design, ale jednoduchý a hlavně funkční. Nakonec jsem v něm PZL uspořádal, ale znova bych ho už nepoužil. Při prvním spuštění chtěl internet, což uprostřed lesa není nic moc (naštěstí mě zachránil firemní mobil s wifi tetheringem). Taky nezná pole registračka a nedokáže spočítat ztráty ve výsledcích. "It is not on my to-do list." odpověděl autor... Po zoufalém experimentování se exporty jsem použil nezničitelnou kombinaci Ctrl+A, Ctrl+C, Ctrl+V a hurá na editaci v excelu.

Hodnocení samotné PZL nechám na závodnících, ale většina byla nadšená exkurzí to temných zákoutí Prahy.

Berta testuje SportIdent

10 komentářů:

Borek řekl(a)...

Podobný problém jsem řešil při pořádání firemních her v OB/MTBO večer před závodem. Zachránil mě VoiToi: OB2000 jde na Win7 64bit spustit v DOSBoxu (emulátor DOSu).

Anonymní řekl(a)...

škoda že ses nepoptal na pražskou tréninkovou sadu, ta má podle mne SIME na průvodním CD. Až dorazím na Žaket, utvrdím se....evaleva

Mrazák řekl(a)...

Spouštět DOS v roce 2013 mě opravdu nenapadlo :) Licence SIME je vázaná na číslo vyčítací krabičky, takže jestli je jedna k pražské sadě, je to možné řešení.

Anonymní řekl(a)...

v sadě samozřejmě vyčítací krabička je, pro blbečky jako já, který nechtěj pořádat trénink v programu, je naprosto zásadní:)evaleva

Anonymní řekl(a)...

Ad GECO: Nestačilo by přidat 1 kontrolu, aby čip nebyl
prázdný? Jaromír

Mrazák řekl(a)...

Jasně, to by stačilo. Ale kam ji dát a jak to vysvětlit závodníkům? Prostě komplikace (měl jsem půjčené jen krabičky start a cíl...).

Anonymní řekl(a)...

Jen pro informaci:) SFR je rusky system elektronickeho razeni. Pouziva se na vychode mnohem casteji nez SI (a to treba i na mistrovstvich Ruska).

Anonymní řekl(a)...

Uspořádal sem v Gecu už celkem dost tréninků, i jednu školní ligu pro asi 150 děcek, neni to nejprivetivejsi, ale jde to. I ten import závodníků jsem po chvíli nakonec nějak zvládl.. Dann

Anonymní řekl(a)...

Pro účely stavění tréninků s SI jsem zkoušel několik programů (SI simple, SIME, MeOS, OB2000 a asi ještě nějaký), abych nakonec po různých peripetiích (nešlo to nainstalovat, neměl jsem trpělivost pochopit jak to funguje, apod.) skončil u Oorgu. A jsem spokojen. Oorg je sice placený, ale šikovný, umí spoustu věcí. Na druhou stranu má taky ale spoustu chyb s kterými je potřeba umět pracovat jinak z toho člověk zešediví.

Aktuálně mi vyhovuje pro závody i tréninky kombinace Oorgu, ORISu a OCADu.

Postup níže jsem teď použil při pořádání PZL Večerník Praha (běželo se klasicky na papírové průkazky + měření času na čipy) a fungovalo to dobře:

1. postavil jsem "tratě" (čip jsem použil pouze k měření času, takže jsem měl na tratích pouze start a cíl, nic víc)
2. přihlášky jsem řešil kompletně přes ORIS (Lidi co se přihlásili mimo ORIS (mailem) jsem do ORISu stejně zadal, abych měl všechny přihlášené na jednom místě a taky, abych je mohl zobrazovat ostatním na webu. Jako "Zpracovatel přihlášek" jsem mohl v ORISu přihlásit kohokoliv (jak registrované, tak neregistrované). Registrované jsem tam dostal přes volbu "Přihlásit/Přihlásit někoho jiného/Hledat reg. č." (stačilo znát registrační číslo, zbytek ORIS doplnil z registrace), neregistrované přes "Přihlásit/Přihláška z jednotného formátu ČSOS" (neregistrovanému jsem musel vymyslet nějaké registrační číslo - ORISu stačí, aby to vymyšlené registrační číslo nebylo duplicitní, jinak může asi vypadat jakkoliv. Bylo tu potřeba zadat i celé jméno, příp. čip.).
3. po vypršení prvního termínu přihlášek jsem vytiskl mapy a počet map zadal v ORISu jako "Maximální počet závodníků" + tam jsem tam zadal "Počet náhradníků" a otevřel druhý termín přihlášek
4. po vypršení druhého termínu přihlášek jsem přihlášky z ORISu vyexportoval v povinném formátu ČSOS a nahrál do Oorgu
5. na průkazky jsem napsal příjmení a ID závodníka vygenerovaného z Oorgu
6. dále jsem pokračoval standardní cestou (startovky, seznamy pro prezentaci, prezentace, vyčítání, výsledky) podobně jako velkých závodech

Zápory použití ORISu

- ne všichni mají do ORISu přístup (v některých oddílech mají členové (mimo toho, kdo oddíl přihlašuje) přístup zakázaný)
- ne všichni ORIS využijí, ač mohou (a radši pošlou mail)

Zápory Oorgu:

- je nestabilní, vyžaduje zkušenosti jak s ním pracovat

Klady Oorgu:

- pro účely pouhého měření času umí tratě pouze se startem a cílem
- umí startovky, seznamy pro prezentaci, změny čipů, výsledky, apod.
- umí seznam nedoběhlých závodníků (lze i porovnat se startovní krabičkou) přes "Závod/Pomůcky cíle/Seznam nedoběhlých závodníků" (příp. "Porovnat s SI startovní jednotkou")
- umí vícenásobné použití jednoho čipu

Rizika spojená s použitím čipu a průkazky

- někteří lidé si zapomenou vyčíst čip (lze zpětně vyčíst ze startovní a cílové krabičky, ale je to zbytečná práce navíc), proto je potřeba být na doběhu důsledný
- někteří lidé zapomenou odevzdat průkazku (ale čip si vyčtou)
- ne všichni mají čipy (části lidem je potřeba měřit čas klasicky ručně - ale těch bylo minimum)

Lidi bez čipu jsem do cílové fronty zadával přes jejich ID vygenerované Oorgem a zapsáním jejich startovního a cílového času (nápad Jirky Dlouhého). Oorg k ID přiřadí jméno a ze startovního a cílového času spočítá čas na trati. Pro tento účel je vhodné mít ID zapsaná (vytištěná) na průkazce společně se jménem (většinou stačí příjmení). Je to práce navíc, ale vyhnu se tak tomu, že nevyluštím, kdo se na ní podepsal či spíše nepodepsal a zároveň na prezentaci vím, kdo nepřišel a kdo je na trati a nepotřebuju nějaký další seznam.

To, že ti notebook nevydrží dlouho v terénu si mohl řešit tak, že bys to vyčetl až doma z krabiček, ne? Ale to si asi nechtěl slyšet, že? :-)

Fanda

Anonymní řekl(a)...

Tak už máme licenci SIME (vázanou k číslu vyčítací krabičky), bude na flešce u tréninkové SI sady Pražské oblasti.